Na czym polega profilaktyka krzywicy u dzieci?
Krzywica należy do chorób występujących u dzieci na ogół pomiędzy 3. a 24. miesiącem życia. Choć lekarze coraz lepiej radzą sobie z tą przypadłością, to nadal notuje się wiele przypadków zachorowań. Na szczęście można zapobiec rozwojowi krzywicy pod warunkiem zachowania odpowiedniej profilaktyki. Co warto wiedzieć na ten temat? Dowiedz się w poniższym artykule.
Krzywica — przyczyny i objawy
Krzywica to choroba o charakterze ogólnoustrojowym. Oznacza to, że do jej przyczyn należy niewłaściwa mineralizacja kości, co w konsekwencji prowadzi do powstawania niedoborów takich składników mineralnych jak: witamina D3, wapń czy fosforany. W rezultacie dochodzi do deformacji kości, których struktura staje się rozmiękczona, osłabiona i tym samym podatna na złamania. Do objawów tej dolegliwości zalicza się: miękka i spłaszczona potylica (tylna część głowy), powiększone ciemiączka z opóźnionym ich zrastaniem, pogrubione żebra w miejscu połączenia chrząstki z kością, zniekształcenia klatki piersiowej (np. „kurza klatka piersiowa”), pogrubione nasady kości rąk, skrzywienia kręgosłupa i kończyn dolnych, koślawe lub szpotawe kolana, zdeformowana miednica oraz płaskostopie.
Do pozostałych symptomów, jakie zaobserwowano u dzieci z krzywicą, należą: rozdrażnienie, niepokój, nadmierna potliwość w trakcie karmienia, tendencje do zaparć oraz intensywna woń moczu przypominająca zapach amoniaku. Wśród ogólnoustrojowych objawów tej choroby wyróżnia się natomiast: opóźnienie wzrostu, późno wyrzynające się zęby, tendencje do próchnicy, obniżoną odporność na zakażenia, a także tężyczkę. Mając na uwadze tak liczne objawy oraz to, że prawidłowa postawa oraz budowa kości jest niezwykle ważna dla komfortu i zdrowia dziecka, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę krzywicy we właściwym czasie.
Profilaktyka krzywicy u dzieci
Każdy rodzic powinien mieć na względzie profilaktykę krzywicy swojego dziecka już od chwili jego narodzin, ponieważ kości malucha będą się wyjątkowo intensywnie rozwijały od tego momentu aż do ukończenia trzeciego roku życia. W ciągu trwania tego okresu mocnej zmianie ulegnie zarówno ich grubość, jak i długość, gęstość oraz stopień uwapnienia (czyli zawartość wapnia w kośćcu). Na szczęście zapobieganie rozwojowi tej groźnej choroby nie jest trudne. Polega ono głównie na dostarczaniu właściwej dawki witaminy D poprzez właściwie zbilansowane posiłki oraz odpowiednio długą i systematyczną ekspozycję na słońcu, którego działanie pozwala na zachodzenie syntezy tej kluczowej witaminy w tkance skórnej. Można także stosować naturalne suplementy z witaminą D dostępne w aptekach.