Jak można zapobiegać krzywicy?
Krzywica to choroba metaboliczna, która występuje przed zamknięciem nasad długich kości. Dlatego zazwyczaj zapadają na nią dzieci do 3 roku życia. Polega na zaburzeniu mineralizacji kości i związanymi z tym procesem deformacji kostnej. Wywoływana jest głównie przez niedobór witaminy D, wapnia i fosforanów. U osób dorosłych krzywica nosi nazwę osteomalacji. Pierwsze objawy krzywicy u niemowląt mogą być zatrzymane.
Przyczyny i objawy krzywicy
Główną przyczyną krzywicy jest niedobór witaminy D. Witaminy, która reguluje procesy gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu człowieka. Najczęściej jej brak jest spowodowany niedostępnością naturalnego pasma ultrafioletowego B światła słonecznego. Innymi czynnikami ryzyka krzywicy u dzieci jest ciemna karnacja, unikanie słońca, stosowanie kremów z wysokimi czynnikami UV oraz niedożywienie wapniowe i witaminowe.
Krzywica u dzieci powoduje zaburzenia w rozwoju oraz zmiany w układzie kostnym. Pierwsze objawy mogą się już pojawiać u niemowląt. Są to nadmierna potliwość główki, brak łaknienia, niezarastające ciemiączko. Po dłuższym czasie dziecko może mieć spłaszczoną główkę, mały obwód klatki piersiowej
Profilaktyka
Spacerujmy z dziećmi od najmłodszych lat, wystawiajmy buźki na słońce. Stosujmy umiarkowaną ochronę UV. Podawajmy dodatkowo witaminę D3, pamiętając, że lepiej wchłania się ona jak spożywamy tłuszcze. Dzieci, które skończą dwa lata powinny jeść więcej produktów mlecznych jogurty, kefiry, maślanki, sery. O kości powinniśmy dbać od pierwszych miesięcy życia. Ich prawidłowy rozwój jest niezwykle istotny. Szkielet stanowi podporę dla całego organizmu, zapewniają prawidłową postawę ciała oraz zdolność ruchu. Szczególnie w pierwszych trzech latach kości mocno zmieniają grubość i długość. Zwiększa się ich gęstość oraz zawartość wapnia w tkance kostnej.